Andelshaver loginVenteliste PDF Udskriv Email
Andelsboligforeningen har en ekstern og en intern venteliste.

Ekstern venteliste


For at sikre, at ventelisten afspejler den reelle situation, rettes der hvert år henvendelse til de, der er optaget på ventelisten. De, der fortsat ønsker at være optaget på ventelisten underrettes om den aktuelle placering (nr.) på ventelisten. Der opkræves et årligt gebyr på 100 kr. til dækning af foreningens omkostninger.

Optagelse på venteliste

Blanketten udfyldes og sendes / afleveres til formanden. Gebyret indbetales til foreningens administrator (advokat Thoregaard, Frederikssund). Konto nr fremgår af blanketten. Optagelse sker, når gebyret er indbetalt.

→ Hent blanketten her!

Lejlighedstyper samt oprindelig andelsværdi fremgår af oversigterne. Den oprindelige andelsværdi skal ganges med en faktor, der fastlægges på den årlige generalforsamling.

Til andelsværdien skal lægges værdien af godkendte forbedringer, herunder ”tilkøb”. De godkendte forbedringer afskrives efter principper fastlagt for andelsboliger.

Intern venteliste


Den interne venteliste er forbeholdt nuværende andelshavere (beboere). Ledige lejligheder vil blive tilbudt andelshavere optaget på intern venteliste før de tilbydes personer optaget på ekstern venteliste. Såfremt man ikke er optaget på intern venteliste, vil der ikke være mulighed for at overtage en ledig lejlighed. Det er gratis at være optaget på intern venteliste.

Optagelse på intern venteliste

Der rettes skriftlig henvendelse til Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen. .